Letištní jeřáb byl vyvinutý v druhé polovině třicátých let pro německou Luftwaffe. Spolu s ní prošel všemi bojišti druhé světové války a v mnoha zemích slouží dodnes. Velice jednoduchá a přitom důmyslná konstrukce umožňuje prostým vkládáním nebo ubíráním jednotlivých segmentů přizpůsobit jeřáb buď pro vetší vícemotorové letouny, nebo naopak pro menší jednomotorové.

Jedním z našich dlouhodobých projektů je generální rekonstrukce původního polního jeřábu německé Luftwaffe z období druhé světové války. Tento konkrétníexemplář byl vyroben v roce 1943. Po ukončení své „válečné“ služby zůstal tak jako mnoho jiných na území Československa a byl používán na letišti v Hradci Králové, konkrétně v dílnách vojenské Letecké akademie. V roce 1964 let byl vojenskou zprávou odprodán a následujících čtyřicet jedna let byl v majetku JZD a po tuto dobu také vystaven vlivům počasím. V roce 2005 kdy jsme ho získali, na něm zvnějšku nebylo jediné místo které by nebylo zasaženo korozí, jeřábová konstrukce již neměla původní kola (nahrazena v sedmdesátých letech), scházeli některé detaily jako například zámky schránek na nářadí a jejich víka.

Jeřáb samotný není nijak výjimečný, po Evropě se jich do dnešních dnů zachovali minimálně desítky, v České republice je můžete ještě stále funkční najít v mnohých aeroklubech. Náš exemplář má kromě původní konstrukce, původní i kladkový mechanismus (tzv. kočku) tato kombinace již tak obvyklá není, většinou dnes schází právě onen mechanismus.

Naším cílem je zrekonstruovat celý komplet do podoby v sloužil po válce v Československém letectvu a tedy i totožné v jaké ho používala Německá Luftwaffe. Po rekonstrukci by měl jeřáb opět sloužit svému účelu v našich dílnách.

Technické údaje

Nosnost:  1.5 t
Výška:  6 m
Šířka:  4 m

Galerie