Dnes se nám podařilo uskutečnit dlouho plánovaný let s patronem Historické letky Republiky československé – plukovníkem Jaroslavem Šrámkem. Letos je to padesát devět let, kdy československý stíhací pilot poprvé (a zatím také naposledy) zvítězil v souboji dvou proudových stíhacích letounů. Pokud vás zajímají podrobnosti, tak nejlépe tuto událost zpracoval letecký publicista Tomáš Soušek, který se celému duelu skutečně důkladně věnoval.

Naším cílem bylo vzít Jardu Šrámka na základnu stíhačů, a to se nám také díky vstřícnému přístupu všech, počínaje velitelem Vzdušných sil armády České republiky a konče jednotlivci ze základny, také podařilo. Jardu jsme vyzvedli na letišti v Hradci Králové a cestou do Čáslavi si poctivě „odknyploval“.

Na 21. základně taktického letectva Čáslav nás po přistání přivítal Martin Šonka, kterého jsme v zápětí viděli odstartovat jako vedoucího dvojice L 159. Jarda Míka, který byl naším průvodcem, nás doprovodil jak na stojánku, kde si Jarda Šrámek vyzkoušel kokpit dvoumístné varianty stíhačky JAS 39 Gripen a následně i do klubu pilotů. Díky ochotě všech si Jarda vyzkoušel také simulátor L 159 a následovala cesta zpět do Hradce.

Vyšlo nám počasí, program návštěvy a věříme, že s naším patronem jsme nebyli ve vzduchu rozhodně naposledy.