Před několika měsíci jsme se zapojili do projektu Winged Lion, jehož cílem je odhalit v Praze památník Čechoslovákům, kteří v letech druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu. Památník, jehož dominantou bude okřídlený bronzový lev, bude slavnostně odhalen 17. června 2014 v Praze za účasti mnoha osobností britského i českého společenského života. Za všechny je možné jmenovat například vnuka Winstona Churchilla a dnešního poslance britského parlamentu pana Nicholase Soamese. V průběhu odhalení by měl také nad Prahou proletět historický letoun Spitfire.

Autorem památníku Okřídleného lva je Colin Spofforth, jeden z nejuznávanějších britských sochařů současnosti.

Historická letka Republiky československé dnes, při příležitosti slavnostního představení projektu, uskuteční symbolický let skupiny historických letadel kolem Prahy. Ve vzduchu nás uvidíte mezi 1745 až 1830 místního času. Přesný čas vzletu a trasu letu ještě upřesníme na našem facebooku a Google+

Náš skupinový let nakonec proběhl těsně před západem slunce a byl bohužel trochu poznamenán časovým stresem. Na dráze 24 jsme vzlétli ve skupině čtyř Zlínů Trenérů, následováni Aerem 145. Po vzletu ze základny Praha Kbely jsme pokračovali přes Prahu přímo do osy dráhy 31, kde převzala vedení skupiny Aerovka a po následném průletu jsme opět přistáli na dráze 24. Jako poděkování těm, kteří se o vznik pomníku zasloužili jsme měli některé z nich přímo na palubách našich letadel. Jako jeden příklad za všechny, v kokpitu OK – RKR celý let absolvovala Její Excelence Jan Thompson OBE, britská velvyslankyně v České republice.

Protože celý let nakonec proběhl pod větším než menším časovým tlakem, fotografií nakonec není tolik kolik je u nás zvykem.