Historická letka Republiky československé a její členové se podílejí na projektu Winged Lion, tedy na vybudování a umístění pomníku Čechoslovákům, kteří v letech druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu. Po trapných peripetiích, které přípravu odhalení pomníku provázely, tedy zejména po několika změnách umístění pomníku, planých slibech primátora Hudečka a exhibicích pražské kavárny v tom, kdo pomník víc odsoudí po stránce umělecké, bude Okřídlený lev konečně slavnostně odhalen.

Odhalení pomníku bude mít také svou leteckou část. Tou hlavní bude samozřejmě průlet Spitfiru s kódem DU – N na trupu. Spit se kolem Pražského hradu prožene dokonce dvakrát. Jednou na zkoušku (vzlet ze Kbel je plánován na 1155) a jednou při samotném odhalování pomníku (vzlet ze Kbel je plánován na 1815). Supermarine Spitfire, imatrikulace G MXVI, bude pilotovat Stephen Stead z organizace Classic Aircraft Displays, která má i významnou českou stopu. Mimochodem náročnou ale neviditelnou práci s organizací průletu a vyřízením všech nezbytných povolení zajistil Jiří Horák.

Historická letka přijde ke slovu mezi 1130 až 1230 podle časového průběhu tiskové konference. Po jejím skončení se vydáme do vzduchu, v čele s Aerem 145, které bude doprovázet sedm Zlínů Trenér. Celou skupinu má na povel Radim Vojta, který ji také povede během celého letu kolem Prahy. Přesný čas vzletu a významné body trasy dáme vědět na fb a g+ Historické letky.

Naším úkolem je umožnit vychutnat si let v našich letounech sponzorům celého projektu a lidem, kteří mu pomohli na svět, jako gesto poděkování české strany.

 

16:30 Vystoupení pochodové hudby Royal Air Force College Band a sboru královských bubeníků a dudáků Queen’s Royal Hussars

16:48 Příjezd VIP hostů

16:50 Příjezd veteránů

16:55 Slavnostní odhalení

18:30 Přelet Spitfiru nad Prahou

Malé upozornění pro ty, kteří se zůčastní odhalení pomníku na Klárově. Po té co řečník řekne “We shall remember them” je vhodné, aby všichni přítomní nahlas odpověděli “We shall remember them”.